PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=657840}

Dla kobiety

Pour une femme
6,4 721
ocen
6,4 10 1 721
Dla kobiety
powrót do forum filmu Dla kobiety

Bardzo dobry jako opowieść o miłości, zdradzie i poświęceniu, z świetnie zagranymi pełnokrwistymi postaciami, z dobrymi dialogami.
Kontrowersyjny z powodu uczynienia głównym bohaterem francuskiego Żyda o ukraińskich korzeniach, który jest wierzącym komunistą i do końca kocha ZSRR, co dla nas Polaków jest dość nieznośne. Inna rzecz, że francuscy komuniści (jak i inni zachodni) nic nie wiedzieli albo nie chcieli wiedzieć o prawdziwym jego obliczu (brat mówi głównemu bohaterowi o tym i jest...) A trzeba dodać, że postać tę reżyserka i scenarzystka w jednej osobie wyposażyła w całą gamę pozytywnych cech. Kurys ma polsko-żydowskie korzenie. Myślę, że ten film (jak i zapewne inne) jest jej pomysłem na przezwyciężenie przeszłości.
Nie podoba mi się wymowa tego filmu, ale przecież przeszłości się nie wybiera...

Krzypur

>Kontrowersyjny z powodu uczynienia głównym bohaterem francuskiego Żyda o ukraińskich korzeniach,
>który jest wierzącym komunistą i do końca kocha ZSRR

Nie ma w tym nic kontrowersyjnego. Za czasów II WŚ i Stalina Żydzi w NKWD to była *norma*. Część robiła to dla zysku, inni dla władzy, a jeszcze inni z przekonania. Podobnie zachowywali się ich ziomkowie z Wall Street. Wojna z Hitlerem trwała na dobre, a wymiana technologii pomiędzy USA a Niemcami (np. koncern IG Farben) trwała w najlepsze. Naloty dywanowe omijały te fabryki z daleka.

Niekoszerne to jest, oj niekoszerne, ale niestety prawdziwe.

ocenił(a) film na 8
Mrok

Masz rację. Jeśli nie czytałeś, to polecam: Ewa Kurek - "Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945" 2014. Pisałem o kontrowersyjności artystycznej.

Krzypur

Czytałem. ;) Problem Polski polega na tym, że takie książki mało kto czyta niestety.

ocenił(a) film na 8
Mrok

Mało kto czyta, bo nie są lansowane, ba, nie są omawiane. POlska to nie jest Polska.

Krzypur

@Krzypur Zabawnie przeczytać Twój komentarz po 7 latach. Nacjonalizm zdaje się, niewdzięcznie zestarzal.

Jeśli chodzi o film, to oczywiście świetny.
Możesz być ostoją moralności, ale jeżeli ludzie dostrzegą w twoim oku jedną drzazgę, zmieszają cie z błotem. Jakże uniwersalny przekaz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones